תכנית צלילי קסם 2013-14

JESSEE-+-VICTORE - עותק (5)

 

 

ויולדי – המלך הג'ינג'י של הבארוק

סיפור ילדותו של אנטוניו ויולדי

ויולדי המלך של הבארוק- צלילי קסם- יוסי צבקר

 

בוונציה הקסומה, בין התעלות, לצלילי המוסיקה והשירה בגונדולות, נולד מלחין מיוחד במינו – אנטוניו ויולדי. חלומו הגדול היה ללמוד לנגן בכינור ולהופיע בצמד עם אביו

 הסָפָּר – שהיה גם כנר

מעולה, בקרנבל המפורסם של ונציה. אנטוניו ויולדי דמה מאד לאביו, שניהם היו ג'ינג'ים…כבר כילד הוא התחיל להלחין, וכתב מאות  יצירות אותן כתב לכל כלי אפשרי. הוא הלחין מוסיקה במהירות מסחררת ותמיד רב עם מעתיק התווים שטען שויולדי מלחין מהר יותר מאשר הוא מצליח להעתיק… היצירה המפורסמת ביותר שלו- עונות השנה היא להיט ענק גם היום.   משתתפים: נגנים ורקדנים.

  

"לא רק בולרו" –  רוול צייר הצלילים

סיפור ילדותו של מוריס רוול

לא רק בולרו -  רוול צייר הצלילים- צלילי קסם- מוקטןיוסי צבקר-צלם  (271)

מוריס הקטן אהב מאד לבקר עם אביו, שהיה מהנדס וממציא, בבתי חרושת ולשבת שעות ולנגן איתו דואטים בפסנתר. הוא מאד אהב את אמו שהיתה ממוצא ספרדי באסקי ואת שירי העם המקסימים ששרה לו. ההורים הבינו שמוריס הקטן הוא כישרון מזהיר ועודדו אותו ללמוד בקונסרבטוריון בפריז

שם היה אחד התלמידים המצטיינים. מוריס ראוול חי בעולם שלו – עולם קסום

של ילדים, אלים, פיות , בעלי חיים עליהם כתב מוסיקה מכשפת כמו "הילד והקסמים", "אמא אווזה", "בולרו"… ממציא של צבעים וצלילים.

בהשתתפות נגנים ורקדנים.

  

"בואו נרקוד עד אור הבוקר"

 מסע מרתק בעולם המחול

מוקטן בואו נרקוד עד אור הבוקר- צלילי קסם- יוסי צבקר-צלם  (199)

לרקוד אפשר בכל מקום. הריקוד הוא כלל עולמי, כל תרבות מפתחת את הריקוד שלה. ריקוד הוא ביטוי לשמחה, עצב,פורקן ואנרגיה. בתוך סחרור של מוסיקה, קצב, ותלבושות מרהיבות נבקר במסע אל העבר עם אנשי המערות בריקודים פרימיטיביים, נבקר בחצרו של המלך לואי ה- 14 עם ריקודי בארוק, נעבור בפונדק דרכים עם מחולות צוענים, ומשם  לבלט הקלאסי עם מחווה מיוחדת לניז'ינסקי ולבלאנשין. נטוס לעתיד לפגוש את מרתה גרהם ובילי פורסייט במחול מודרני, ומשם קצרה הדרך לג'אז, סטפס, ריקודים איריים…ועוד ועוד… בסוף המופע מסיבת ריקודים עם הקהל…עד אור הבוקר כמובן! – תכנית עם מוסיקה מוקלטת.

  

"ברבורים, אגוזים ופרחים"

סיפור ילדותו של המלחין פיוטר צ'ייקובסקי.

ברבורים, אגוזים ופרחים -10-15  צלילי קסם- יוסי צבקר-צלם  (179)

פיוטר צ'ייקובסקי רצה מאד להיות מוסיקאי אבל הוריו רצו שהוא יהיה עורך דין.

כמובן ששום דבר לא עזר… פיוטר הקטן לא היה מסוגל אפילו להירדם, הוא כל הזמן שמע מוסיקה בתוך הראש! פאני האומנת המקסימה שלו מצאה דרכים מעניינות לעזור למוסיקה לצאת משם.

היא סיפרה לו אגדת עם על "וסילי הטיפש" ופיוטר הקטן הלחין מיד את המוסיקה לכל קטע. הוא רצה שפאני תספר לו את הסיפור כל היום וסירב לעזוב את הפסנתר אפילו לרגע. בזכות פאני פיוטר הצליח לבטא את הרגשות שלו דרך המוסיקה ולרגש אלפי אנשים במשך דורות רבים.

פאני ופיוטר מראים לנו איך המוסיקה מספרת סיפור בעזרת קטעי מחול מתוך הבלטים "אגם הברבורים", "מפצח האגוזים", "היפיפיה הנמה" ויצירות נוספות ומפורסמות של צ'ייקובסקי.

בהשתתפות רביעיית כלי מיתר, פסנתר, ורקדנים.

  

חלום ליל קיץ

סיפורו המופלא של וויליאם שייקספיר

מוקטן חלום ליל קיץ- צלילי קסם- יוסי צבקר-צלם  ( 66)

וויליאם שייקספיר הקטן נולד עם הרבה מזל. הוריו ג'ון ומרי לא חלמו שהילד הסקרן שלהם יהפוך למלך התיאטרון של כל הזמנים. שייקספיר נולד בתקופה נפלאה באנגליה בה כולם אהבו משחקי חברה, ספורט, ירידים ויותר מכל תיאטרון. למזלו המלכה באותם ימים – אליזבת הראשונה הייתה חובבת תיאטרון מושבעת. היא טיפחה ועודדה את וויליאם הצעיר והוא כתב בזכותה טרגדיות שנגעו ברגשות העמוקים ביותר וקומדיות מצחיקות ושנונות. בתוך סיפור ילדותו של שייקספיר שזורים סיפורים ממחזותיו המופלאים, מוסיקה אליזבטנית,מחול, משחקי חברה מהתקופה. בהשתתפות נגנים על כלים תקופתיים, זמרים ורקדנים.

סגירת נגישות